Dara Kozmografisi

Metod, Şeyler, Arazi

Mardin’de çağdaş sanat konuşmalarının,6. bölümündeyiz. Pelin Tan: Dara Kozmografisi: Metod, Şeyler, Arazi

Dara Köyü (Mardin)’nun katmanlasmıs mekansal kozmosu ve jeo-ontolojisin uzerine surdurdugu arastirmayi sunacak olan Pelin Tan; Guncel Sanat arastirma metodolojisi nedir ve mekan arastirmalarinda bize ne tur bir jeo-ontolojik bilgi sunabilir sorusuna odaklanacak. O Bölgenin cografyasında yerellikler arasi mekansallasmanın ve arazi dedigimiz sınırları; farklı dinamikler ile surekli degisen mekan parcacıklarinin, insan ve insan-dışı unsurların mekansal orgutlenmesinin analiz, arastırma, metod ve kuramsal olanaklarını sunar.

Dara’da muhtemel bir “bugün” ve “şimdi”yi nasıl algılayabiliriz? Harabeler ya da arkeolojik katmanları, çizgisel ve ilerlemeci tarih anlatısının bir dekoru olmaktan özgürleştirebilir miyiz? verili ve sabitlenmiş işlevlerinin ötesinde, disiplinler hiyerarşisinden bağımsız ele alabilir miyiz?

Pelin, Dara koyu kozmografisi arastirmasi ve metod tartismasindan yola cikarak Mardin’de Sevgi Ortac, Onder Ozengi gibi ve birlikte calistigi sanatcilarin isleri, Arazi arastirma kolektifi ve sureclerini de tanitarak “kolektif arastirma” nosyonu ve guncel sanat bilgisinin uretimini Elizabeth Povinelli, Jalal Toufic ve Reza Negasterani gibi dusunurlerin kuramlari baglaminda 27 Ocak cumartesi günü, saat 15:00’İle 16:00 saatleri arasında Leylan cafe de tartismaya acacak…  

ETKİNLİK TAKVİMİ

+