Jeontoloji

Rubar Güngör 

Bir hıyar tohumu ile yoldaşlık yapabilir miyiz?

Mişar ile“Jeoontoloji  Mardin“atölyelerimizin , evden gerçekleştirdiğimiz, İkincionline buluşmamızda misafir konuşmacımız Rubar Güngör yerel tohumlar üzerine yapmış olduğu, ODTÜ Toplumsal Cinsiyet çalışmaları programında yeni bitirdiği yüksek lisans tezini bizlerle paylaştı. 

Kolektif olarak araştıtmalarımız ve pratiğimizde, yanıbaşımızda duran türlerin,  toplumsal direniş noktalarımızda nasıl ve nerede müşterekleştiğimizi merak ediyoruz.Bu bağlamda, Rubar’ın sunumu bize çok katkı sağladı. Çalışması, Hakkari Yüksekova’da yetişen Doski Hiyarından hareketle, Ata tohumu diye tabir edilen tohumların göç ile beraber, kadınlar tarafından koruma altına alınmasını içermekte. Bu alan araştırması, hem Yüksekova köylerinin arazi ve insan ilişkisi, kadının görünmez emeği ile doğa ilişkisini hem günümüz kentleşmesi hem de eko-feminizm çervesinde ele almakta. Silvia Federici ve Donna Haraway’ın düşünceleri ile bağlamlanan çalışma; doğa ilişkisini şirketleşmeye karşı yerel olanın sürdürülebilirlik meselelerini tohumlar üzerinden tartıştık. Alan çalışmasının çerçevesi ve bir hıyar tohumu üzerinden, çapraz araştırma yönteminin farklı toplumsal ve mekansal bilgi biçimlerini görünür kılması bizim tartışma alanımızı genişletti. 

Alan araştırmalarında çapraz yöntemler inde sanat araştırma yöntemlerinin katkısı ne olabilir? Görünmez kadın emeğinin doğa ile antikapitalist sömürge karşıtı üretken ilişkisi ? Bir hıyar tohumu ile yoldaşlık kurabilir miyiz? sorularına cevap aradık arıyoruz.

ETKİNLİK TAKVİMİ

+