Mişar Art / Atölye

Jeontoloji

Rubar Güngör 

Bir hıyar tohumu ile yoldaşlık yapabilir miyiz?

Mişar ile“Jeoontoloji  Mardin“atölyelerimizin , evden gerçekleştirdiğimiz, İkincionline buluşmamızda misafir konuşmacımız Rubar Güngör yerel tohumlar üzerine yapmış olduğu, ODTÜ Toplumsal Cinsiyet çalışmaları programında yeni bitirdiği yüksek lisans tezini bizlerle paylaştı. 

Kolektif olarak araştıtmalarımız ve pratiğimizde, yanıbaşımızda duran türlerin,  toplumsal direniş noktalarımızda nasıl ve nerede müşterekleştiğimizi merak ediyoruz.Bu bağlamda, Rubar’ın sunumu bize çok katkı sağladı. Çalışması, Hakkari Yüksekova’da yetişen Doski Hiyarından hareketle, Ata tohumu diye tabir edilen tohumların göç ile beraber, kadınlar tarafından koruma altına alınmasını içermekte. Bu alan araştırması, hem Yüksekova köylerinin arazi ve insan ilişkisi, kadının görünmez emeği ile doğa ilişkisini hem günümüz kentleşmesi hem de eko-feminizm çervesinde ele almakta. Silvia Federici ve Donna Haraway’ın düşünceleri ile bağlamlanan çalışma; doğa ilişkisini şirketleşmeye karşı yerel olanın sürdürülebilirlik meselelerini tohumlar üzerinden tartıştık. Alan çalışmasının çerçevesi ve bir hıyar tohumu üzerinden, çapraz araştırma yönteminin farklı toplumsal ve mekansal bilgi biçimlerini görünür kılması bizim tartışma alanımızı genişletti. 

Alan araştırmalarında çapraz yöntemler inde sanat araştırma yöntemlerinin katkısı ne olabilir? Görünmez kadın emeğinin doğa ile antikapitalist sömürge karşıtı üretken ilişkisi ? Bir hıyar tohumu ile yoldaşlık kurabilir miyiz? sorularına cevap aradık arıyoruz.

Dara Kozmografisi

Metod, Şeyler, Arazi

Mardin’de çağdaş sanat konuşmalarının,6. bölümündeyiz. Pelin Tan: Dara Kozmografisi: Metod, Şeyler, Arazi

Dara Köyü (Mardin)’nun katmanlasmıs mekansal kozmosu ve jeo-ontolojisin uzerine surdurdugu arastirmayi sunacak olan Pelin Tan; Guncel Sanat arastirma metodolojisi nedir ve mekan arastirmalarinda bize ne tur bir jeo-ontolojik bilgi sunabilir sorusuna odaklanacak. O Bölgenin cografyasında yerellikler arasi mekansallasmanın ve arazi dedigimiz sınırları; farklı dinamikler ile surekli degisen mekan parcacıklarinin, insan ve insan-dışı unsurların mekansal orgutlenmesinin analiz, arastırma, metod ve kuramsal olanaklarını sunar.

Dara’da muhtemel bir “bugün” ve “şimdi”yi nasıl algılayabiliriz? Harabeler ya da arkeolojik katmanları, çizgisel ve ilerlemeci tarih anlatısının bir dekoru olmaktan özgürleştirebilir miyiz? verili ve sabitlenmiş işlevlerinin ötesinde, disiplinler hiyerarşisinden bağımsız ele alabilir miyiz?

Pelin, Dara koyu kozmografisi arastirmasi ve metod tartismasindan yola cikarak Mardin’de Sevgi Ortac, Onder Ozengi gibi ve birlikte calistigi sanatcilarin isleri, Arazi arastirma kolektifi ve sureclerini de tanitarak “kolektif arastirma” nosyonu ve guncel sanat bilgisinin uretimini Elizabeth Povinelli, Jalal Toufic ve Reza Negasterani gibi dusunurlerin kuramlari baglaminda 27 Ocak cumartesi günü, saat 15:00’İle 16:00 saatleri arasında Leylan cafe de tartismaya acacak…  

ETKİNLİK TAKVİMİ

+